Convertiți-vă și credeți!

În timpul Postului Mare fiecare dintre noi are posibilitatea de a-L urma pe Isus pe Calea Crucii, se poate apropia de Dumnezeu mai mult decât de obicei, și toate acestea pentru a ne mântui. Patima Fiului lui Dumnezeu a fost prețul mântuirii oamenilor, iar suferința Sa pe Cruce a fost imensă. Dar, Isus ne iubește! Dumnezeu ne iubește! Această durere enormă a Tatălui Ceresc a fost din dragoste pentru noi, oamenii, noi care nu avem curajul a ne apropia de scaunul de spovadă, a ne cere iertare pentru greșelile noastre.

Tinere, Isus te cheamă să fii martor la Misterul Pascal! Convertește-te și crede în Dumnezeu! Prin credință și iertare, rugăciune și spovadă te poți apropia de Casa Tatălui. Nu ai curajul pentru convertire? Iată un exemplu: Mahatma Gandhi povesti o dată o experiență din viața sa: „Aveam 15 ani când într-o bună zi am comis un furt. Pentru că aveam datorii, am furat de la tatăl meu o brățară de aur ca să le plătesc. Dar nu puteam să suport povara vinovăției mele. Când stăteam înaintea lui, de rușine nu puteam să-mi deschid gura. Atunci am decis să-mi mărturisesc fapta în scris. Când i-am înmânat bilețelul, închise ochii și apoi îl rupse. E bine, îmi spuse el, si mă îmbrățișă. Din acel moment l-am iubit pe tatăl meu mai mult ca niciodată”.

Astfel se întâmplă și cu noi. A iubi este un sacrificiu, o suferință chiar. Se spune că „a iubi înseamnă a suferi, și cum mulți fug de suferință, puțini știu să iubească”. Să învățăm a suferi pentru a ști să iubim, să încercăm a transforma spinii din coroana Mântuitorului în flori, într-un cuvânt să sperăm.

Monica Petrea

Isus a patimit ca om ] Isus este iubire ] Ma-nchin in fata Ta ] A doua sansa ] [ Convertiti-va si credeti ] Va fi Pasti... va fi sarbatoare... ] Rugaciune ]Home ] Biserica si viata - nr. 56 ] Noi suntem viitorul - nr. 4 ]