Isus a pătimit ca om

Un proverb latin spune: Cuvintele te învață, exemplele te pun în mișcare; iar Isus prin patima sa a devenit un exemplu viu de dragoste și sacrificiu suprem, care ar trebui să ne pună în mișcare, să moaie inimile noastre împietrite, să ne facă să medităm mai mult.

Să ne gândim cum e când ne înțepăm la un deget: ne doare, poate chiar plângem. Deoarece mulțimea de spini care i-au străpuns fruntea Mântuitorului nu L-au durut, loviturile biciuirii de pe tot corpul nu I-au provocat vânătăi, fierea și oțetul nu I-au amărât trupul, cuiele bătute în mâini și în picioare nu I-au zdruncinat toate simțurile, coasta străpunsă nu I-a provocat o durere cruntă?

Ba da, mai ales că Isus a pătimit ca OM, nu ca Dumnezeu. Dar toate le-a îndurat din iubire pentru omenire. Iar noi păcătoșii nu facem decât să-L răstignim, să-L scuipăm, să-L biciuim zilnic prin păcatele noastre.

Doar trecând prin noi suferința Mântuitorului vom înțelege cât de mult suntem iubiți, cât de mult a pătimit Isus.

Când ne rugăm Calea Crucii, să suferim alături de Cristos măcar pe plan mintal. Să ne gândim cum ar fi să fim noi măcinați de durere, despuiați de haine, umiliți în fața lumii întregi, pentru niște păcătoși, niște neisprăviți, și atunci vom înțelege ce-i datorăm Răscumpărătorului nostru.

Vinerea Patimilor este o zi în care supliciul lui Cristos este mai treaz ca niciodată în mintea noastră. Să încercăm să ne imprimăm în minte și-n suflet crucea cu Isus răstignit și de fiecare dată când suntem ispitiți, reînviind această imagine, nu vom mai putea păcătui.

Să facem din viața noastră o veșnică Vinere a Patimilor, și atunci vom ști să-l iubim pe Cristos, îi vom înțelege sacrificiul, iar mântuirea ne va fi asigurată!

Alina Afloarei

[ Isus a patimit ca om ] Isus este iubire ] Ma-nchin in fata Ta ] A doua sansa ] Convertiti-va si credeti ] Va fi Pasti... va fi sarbatoare... ] Rugaciune ]Home ] Biserica si viata - nr. 56 ] Noi suntem viitorul - nr. 4 ]