Pelerinaj spre Locurile Sfinte. De ce?

Scopul credincioșilor în acest an sfânt este de a urma drumul Mântuitorului. Dar, înainte de toate, luăm ca exemplu Familia Sfântă, care a parcurs și ea în rugăciune și post un pelerinaj spre orașul sfânt, Ierusalim. Acest drum este în realitate un exercițiu de pocăință pentru slăbiciunile umane, este o pregătire interioară de reînnoire a inimii. În ultimul an din acest mileniu, și tinerii se roagă mult, veghează prin post, vizitează bolnavii sau bătrânii și parcurg un traseu spre sanctuarele vechi sau noi consacrate sfintei Fecioare și sfinților.

Odată ajunși aici, credincioșii continuă calea perfecțiunii creștine și cer obținerea indulgenței plenare. Indulgența este materialul cu care se umple găurile făcute de păcate. Creștinul înțelege că nu poate ispăși singur răul pe care l-a făcut, se umilește și cere iertare de la Cristos. Rugăciunile care se rostesc după oferirea indulgenței sunt ca o cinstire adusă iertării și dragostei Tatălui. Ca buni creștini, să ne recunoaștem vina păcatelor, fără a cere nimic în schimb, căci dragostea infinită a lui Cristos ne face fii părtași la viața veșnică.

Coșa Iuliana

Taina patimilor lui Isus ] Jertfa Ta ] Credinta intre ieri, astazi si maine ] In Postul Mare ] [ Pelerinaj spre Locurile Sfinte. De ce? ] "Afacere" ]Home ] Biserica si viata - nr. 56 ] Noi suntem viitorul - nr. 4 ]