In Postul Mare

"Cel care-și cunoaște păcatele este mai mare decât cel care vede pe îngeri!!!"

Vrei să te rogi, dar simți că sufletul ți-e gol ca un pământ secătuit. Aceasta e ariditatea sufletească. De ea nimeni nu a scăpat până acum: nici chiar sfinții ceimai mari. Și, cu toate acestea, prezența aridității în viața noastră spirituală de cele mai multe ori NU E CEVA NORMAL. Sunt unii care spun: "Dumnezeu este un Duh și de aceea nu îl poți SIMȚI. Nu încerca mai mult, nu încerca degeaba!". Și este adevărat că nu-l putem simți cu cele cinci simțuri ale noastre (auzul, văzul, mirosul, gustul, pipăitul). Însă îl putem SIMȚI foarte bine într-o manieră spirituală, prin harul său, în sufletul și în trupul nostru, așa cum spune Cuviosul Siluan : " Cine SIMTE harul și în suflet și în trup, acela e bărbat desăvârșit". Ce mă împiedică de fapt pe mine ca și creștin să-l întâlnesc șisă îl SIMT pe Dumnezeu? Cuviosului Siluan i-au trebuit cincisprezece ani de eforturi ascetice excepționale ca să înțeleagă acest lucru și mai apoi alți încă cincisprezece pentru a pune în practică ceea ce a înțeles. Cu toată asceza și rugăciunea, lumina harului îl părăsea adseori, iar în locul ei simțea cum în jurul lui se îngrămădeau demonii. Succesiunea continuă de veniri ale harului și de părăsiri îl epuiza. Într-o zi, disperat fiind, îl roagă pe Dumnezeu să-l învețe ce trebuie să facă pentru a nu mai pierde prezența Lui și pentru a se putea ruga liniștit, fără să-l mai necăjească demonii. Și atunci aude în inimă vocea lui Dumnezeu care îi spune: " Sufletele celor MÂNDRI suferă mereu din partea demonilor". Astfel Siluan îl roagă pe Dumnezeu să-i spună ce trebuie să facă pentru a avea un suflet UMIL. Iar Dumnezeu îi răspunde : " Ține mintea ta în iad [crede-te vrednic de iad] și nu deznădăjdui!". Enigmatică și șocantă, această scurtă frază îi dezvăluie lui Siluan cauza ultimă a pierderii harului și a aridității sufletești: MÂNDRIA, rădăcina păcatului strămoșesc și sămânța morții în om. El va ști de acum înaite că secretul ultim al ascezei creștine este dobândirea UMILINȚEI. Sf. Isac Sirul spune: "Cel care-și cunoaște păcatele și slăbiciunile este mai mare decât cel care vede pe îngeri și decât cel care prin rugăciunea lui învie morții". Iar Cuviosul Siluan scrie: "Este bine să ne obișnuim sufletul să gândească: ' În focul iadului voi arde'. Trebuie să ne osândim pe noi înșine în sufletul nostru, dar să nu deznădăjduim de mila și iubirea lui Dumnezeu." S-ar părea, de fapt, că nu există păcat mai urât înaintea lui Dumnezeu ca cel al MÂNDRIEI. Nici chiar păcatul desfrânării în toată urâciunea lui nu l-ar putea întrece. Altfel, cum ne-am putea explica faptul că (așa cum Isus îi mărturisea unui suflet sfânt): "În iad există fecioare, dar suflete umile nu"?

Mihaela Farauanu

Taina patimilor lui Isus ] Jertfa Ta ] Credinta intre ieri, astazi si maine ] [ In Postul Mare ] Pelerinaj spre Locurile Sfinte. De ce? ] "Afacere" ]Home ] Biserica si viata - nr. 56 ] Noi suntem viitorul - nr. 4 ]