Copiii au deschis Jubileul

Alaturi de cei o suta de mii de copii veniti în piata Sfântul Petru din Roma pentru jubileul lor, papa Ioan Paul al II-lea si-a regasit zâmbetul si gustul pentru improvizatie. Acest prim jubileu din cele 23 ale Anului Sfânt 2000 a permis afirmatia: sfintenia nu are vârsta.

Copii din lumea întreaga au venit în ziua de 2 ianuarie 2000 la Roma pentru a-l asculta pe Sfântul Parinte. Ei au înaltat cuvinte de bucurie: "Noi vrem sa ramânem cu Isus si sa spunem tuturor cât de frumos este sa stai cu El". Atunci Papa le-a raspuns în cinci limbi: le-a vorbit în italiana de un "pact de prietenie cu Isus", le-a spus în franceza ca "numai cu Cristos este posibil sa fii fericit", i-a invitat în limba engleza sa împartaseasca alaturi de el grija pentru toti copiii care sufera de foame, pentru copiii care plâng datorita violentei si pentru cei care nu li s-a permis a se naste. El s-a adresat copiilor de toate vârstele, inclusiv adolescentilor prezenti în piata Sfântul Petru. În spaniola Sfântul Parinte le-a amintit ca Isus a spus: "Copiii sunt modele mai bune decât însisi discipolii sai pentru a anunta Împaratia lui Dumnezeu" (cf. Marcu 10, 14-15). De asemenea, Papa Ioan Paul al II-lea s-a adresat si educatorilor, parintilor si tuturor celor care au responsabilitatea de a însoti pe cei mai tineri în Biserica.

Prelucrare de Monica Petrea

Back ] Home ] Up ] Next ]