Jubileul bolnavilor
Misterul unei vieti în Cristos

Întrucât în aceasta luna se celebreaza Jubileul Bolnavilor (11 februarie) va invitam sa va îndreptati atentia asupra unui suflet care, în ciuda unei boli care a marcat-o aproape întreaga sa viata, s-a oferit cu totul lui Dumnezeu.

Este vorba despre Marthe Robin, nascuta la Châteauneuf-de-Galaure (Drôme, Franta), în 1902. Viata ei se poate rezuma la o daruire totala providentei divine. În mod constant exprima aceasta dorinta: "O, sufletul meu Te preamareste, doar pe Tine Te vad... Si pentru dragostea Ta, renunt la tot... O, Dumnezeu al dragostei, ia-mi memoria si toate amintirile. Ia-mi inteligenta, caci ea nu serveste decât pentru gloria Ta cea mare... Ia-mi întreaga vointa... Ia-ma cu Tine. Doar în Tine vreau sa traiesc".

S-a scris mult despre aceasta femeie fara instruire: imobilizarea sa totala timp de 50 de ani în urma unei encefalii motrice cerebrale (ceea ce înseamna paralizie totala), pasiunea pentru Cristos o retraieste în fiecare vineri - Euharistia ca hrana. Ea îi aduce fericirea deplina în suflet.

Grija sa era aceasta: sa participe la venirea Împaratiei lui Dumnezeu. Cristos îi inspira - povestea ea - creatia unei noi opere: "Vreau ca ea sa fie un camin în care sa domneasca pacea, caritatea si iubirea... cazul care însufleteste suflete cu buna-vointa, suflete nelinistite si descurajate, pacatosi oteliti si sceptici".

Paralizata, Marthe Robin nu putea deschide singura acest camin. Cu ajutorul parintelui Finet se naste o altfel de comunitate compusa din laici consacrati în celibat. Astfel, laicii au o parte activa în Biserica; pentru aceasta, ei trebuie sa se formeze si sa gaseasca legi prin care sa progreseze în timp.

Actiunea Marthei nu se opreste doar la Caminul de caritate; rugaciunile sale pentru binele si fericirea altora au fost permanente, si prin ele îsi alina si propriile suferinte.

Marthe Robin a murit în 1981, la 6 februarie. Ea a lasat în urma peste 75 de Camine de caritate în lumea întreaga, ea este un exemplu deosebit de încredere în Dumnezeu care nu avea decât un simplu mesaj: "Înaintati în ape adânci în dragostea lui Isus, în uniunea cu Dumnezeu".

Prelucrare de Monica Petrea

Back ] Home ] Up ] Next ]