In jurul coroanei de Advent - Pr. Leonard Diac

Maranatha! Vino, Doamne Isuse! Ce poate exprima mai bine decat aceste cuvinte dorul omului dupa Dumnezeu decat acest strigat ce rasuna de mii de ani, mai intai la evrei, apoi in bisericile crestine inainte de sarbatoarea Craciunului!Coroana de Advent(118535 bytes)

Ce este Adventul, timpul pe care il traim acum? Multi ar raspunde in mod gresit ca Adventul este asteptarea nasterii Mantuitorului. Dar Cristos s-a nascut acum 2000 de ani. Dumnezeu a facut primul pas spre noi: ni s-a descoperit de-a lungul istoriei, dar mai presus de toate, a venit la noi, s-a nascut intr-un grajd si a murit pe Cruce. Adventul ne aminteste ca este randul nostru sa facem drumul spre Dumnezeu.

In aer circula sute, chiar mii de unde, dar nu poate fi simtita prezenta lor si nici auzit sau vazut mesajul lor daca nu avem televizorul sau radioul fixat pe frecventa respectiva. Adventul este timpul punerii sufletului nostru pe frecventa lui Dumnezeu. Numai parcurgand cu seriozitate drumul spre sarbatoarea Craciunului vom putea sa il vedem cu ochii sufletului pe Pruncul culcat pe paie in grajdul din Betleem, asteptandu-ne si zambindu-ne plin de iubire, iar vegherea la care ne invita Isus inca din prima duminica a Adventului (“Vegheati si fiti gata pentru ca nu stiti nici clipa nici ceasul in care va veni Fiul Omului”) va deveni o realitate in viata noastra.

Cu spiritul Adventului ne intalnim de fiecare data cand intram in Biserica si privim coroana de Advent. Ea sintetizeaza in mod extraordinar momentul pe care il traim.

Asa cum bradul, din care este facuta coroana, este mereu verde, nu se vestejeste niciodata, la fel nici vegherea noastra nu trebuie sa se opreasca. Si asa cum numarul lumanarilor aprinse (simbolul credintei vii din sufletele noastre) creste in fiecare duminica, la fel trebuie sa creasca si credinta si iubirea fata de Dumnezeu si fata de oameni din inimile noastre. Iar cand toate lumanarile vor fi aprinse (in ultima duminica dinainte de Craciun), tot sufletul nostru trebuie sa fie o torta care sa arda neincetat in fata lui Dumnezeu.

Cristos nu se naste din nou la Craciun, ci ne aminteste ca este in mijlocul nostru; El nu vine (a venit deja), ci ne asteapta sa mergem la El. Si vom ajunge la El traind din plin spiritul Adventului.

Pr. Leonard Diac

Back Home Up Next