Maria Neprihanita

Misterul Neprihanitei Zamisliri a sfintei Maria este primul mister ce trebuie adorat cand o evocam pe sfanta Fecioara. Insa mereu se vorbeste cu multa dificultate despre acest mister, astfel incat abia in 1854 Biserica s-a pronuntat, in persoana papei Pius IX, asupra dogmei Neprihanitei Zamisliri.maria1.JPG (283757 bytes)

Inainte de a explica ceea ce este Neprihanita Zamislire pentru Maria si pentru crestini trebuie sa vedem ceea ce nu este Neprihanita Zamislire. Ea nu trebuie confundata cu zamislirea feciorelnica a lui Isus. Neprihanita Zamislire este puritatea si protejarea sfintei Maria de orice pacat. Apoi, este important de stiut ca sfanta Maria a fost zamislita in trup si nu in duh, dupa cum Isus a fost zamislit in sanul Mariei. Maria este o fiinta normala, nascuta din consumarea dragostei dintre Ana si Ioachim.

Interventia lui Dumnezeu, prin Duhul Sfant, la o tanara, este un imens mister de milostivire deschis omenirii. Dumnezeu vrea sa mantuiasca si, pentru aceasta, El distruge pacatul, prin Milostivirea Sa; ori vointa Sa, care este Dragoste, nu e selectiva, ea este pentru toti cei care vor sa o primeasca. Maria este prima beneficiara a Milostivirii divine si ceea ce noi sesizam in Maria corespunde cu ceea ce noi speram in secret pentru noi insine.

Dumnezeu, vizitand-o pe Maria inca de la zamislirea Ei, formuleaza o profetie, adica lasa sa se intrezareasca purificarea pe care El o va realiza pentru fiecare dintre noi.

In Dumnezeu, Milostivirea e cea care primeaza inaintea dreptatii si a accepta acest mister inseamna a trai o inflorire interioara care este de ordinul comuniunii de dragoste cu Cel care este Dragoste.

Dumnezeu nu are nici o legatura cu raul si cu pacatul. In Dumnezeu nu se gaseste nici un rau. El este Viata; deci in El nu se gaseste nici o urma a mortii. El este Dragoste.

Dumnezeu nu poate sa faca nici un compromis nici cu pacatul, nici cu moartea. De aceea, El a ales o femeie pe care El o consacra, pe care El o pune deoparte si pe care El o pregateste intr-o conditie deosebita. El o pregateste pentru a se intrupa. Astfel, in Biserica, sfanta Maria este proclamata ca fiind Tabernacolul lui Dumnezeu cel Viu.

Deci, Maria este aceasta fiinta umana pusa deoparte de Dumnezeu pentru a-L contine pe Dumnezeu, pentru a-L primi, pentru a-L da oamenilor. Astfel, ne putem da seama cat de sfanta este Ea, protejata de raul care desfigureaza viata, care sfasie inimile si sufletele pana la a le distruge. Ceea ce o face atat de frumoasa pe Maria este faptul ca raul este exclus complet din Ea.

Dar cum de Maria a fost Neprihanita Zamislire? Cum de a fost sustrasa de la legea pacatului? Cum a trait ea aceasta dispensa de pacat? Primul raspuns care apare se subintelege din aceste intrebari. Daca Maria a fost scutita de pacat, Biserica recunoaste deci ca Ea este iesita dintr-o fire omeneasca (pacatoasa), ca originile sale plonjeaza in pacat. Deci, Maria nu putea sa scape, prin legea naturii, de consecintele pacatului originar.

Daca Maria este neprihanita, nu e de ordinul naturii. Ea este zamislita de Ana si de Ioachim, de pacatosi. Deci, harul sau nu e de ordinul naturii, cum a fost pentru Isus, care, prin natura Sa a fost scutit de orice pacat. Aceasta stare exceptionala pe care a trait-o Maria revine de la un har particular, mai exact de la Har si nu de la natura. Pacatul originar se defineste ca fiind primare???. de har si se traduce, in consecintele sale, printr-o intoarcere a sufletului si comportamentelor fata de Dumnezeu. Pacatul este, deci, o intoarcere a creaturii catre ea insasi, prin indepartarea si separarea de Dumnezeu.

Privilegiul Neprihanitei Zamisliri este deci ca aceasta s-a facut sub semnul Harului, inca din primul moment al existentei sale, in momentul cand Maria a fost zamislita in sanul mamei sale, smulgand-o astfel de la sclavia pacatului.

Maria a fost plina de har inca de la zamislirea ei si aici este diferenta dintre ea si toti fiii lui Adam, in ceea ce priveste pacatul originar. Toti sunt zamisliti si se nasc lipsiti de harul pe care l-a primit Maria.

Am putea sa facem o comparatie pentru a explica mai bine. Putem sa salvam un om care cade in noroi in doua feluri: fie sa il tragem, fie sa-l retinem in momentul in care el cade in noroi. Aceasta a doua maniera este preferabila primei. E vorba de o salvare preventiva. Maria a fost rascumparata inainte de a fi atinsa de pacat.

Dar de ce Maria beneficiaza de un har de exceptie? Aceasta dispensa e datorata, exclusiv, faptului ca Ea este Maica lui Dumnezeu. Maria ni se aseamana pentru ca este fiinta umana, dar ea poseda ceea ce noi nu vom avea niciodata, Maternitatea Divina. In aceasta consta harul de exceptie.

Sfintenia Fiului e cauza sfintirii anticipate a sfintei Maria, asa cum soarele lumineaza cerul inainte ca el insusi sa apara la orizont.

O traditie ne povesteste ca Maria a intrat in moarte nu printr-o lupta sau o agonie, ci printr-un extaz de Dragoste. Maria a murit cu adevarat consumata, arsa de Dragoste. Astfel a tradus Biserica aceasta realitate si a marturisit Inaltarea sfintei Maria ca un extaz de Dragoste, ca o ridicare la fata Tatalui intr-un foc de dragoste.

Traducere de Iuliana Husanu dupa “Qui es-tu, Marie?” de Jean-Claude Michel

Back Home Up Next