STIRI

Celebrare ecumenica la Bacau
Ascultānd de dorinta Māntuitorului "Ca toti sa fie una", joi, 20 ianuarie, a avut loc īn aula "Sf. Tereza a Pruncului Isus" a Decanatului din Bacau, īntālnirea ecumenica de rugaciune pentru unitatea crestinilor dintre tineri ai Actiunii Catolice, ai Serviciului de Ajutor Maltez, Filiala Bacau si tineri ortodocsi. Au fost prezenti Mons. Stefan Erdes, Decan de Bacau, Parintele ortodox Leonte si Pr. Mihai Roca, vicar īn Parohia Bacau-Centru. Acestia, prin cuvinte pline de har, le-au cerut tinerilor sa īsi deschida bratele pentru a-i primi pe cei care sunt diferiti si sa se accepte unii pe altii.

Īn acelasi spirit ecumenic, copiii Actiunii catolice din Parohia romano-catolica "Sf. Nicolae" Bacau, īnsotiti de asistentul lor spiritual, Pr. Mihai Roca si de animatori, au vizitat doua din bisericile ortodoxe din Bacau: biserica "Sf. Neculai", unde au fost īntāmpinati de Pr. Paroh Pricopie si biserica "Sf. Ioan", unde au fost primiti de Doamna Profesoara A. Ungureanu si de un grup de copii. Traind momente de bucurie deosebita, copiii s-au rugat si au cāntat īmpreuna.

Back ] Home ] Up ]