STIRI DIN VIATA DECANATULUI

Numiri si transferuri
Pr. Sorin Brandiu
a fost numit în functia de prefect de disciplina la Seminarul liceal "Sf. Iosif" din Bacau în ziua de 1 ianuarie 2000. El îl înlocuieste pe Pr. Toma Iencuti, care din ziua de 5 decembrie 1999 a fost numit paroh la Sabaoani - Neamt.
Pr. Brandiu s-a nascut în Bacau (actuala Parohie "Sf. Cruce"), a fost hirotonit preot în ziua de 24.06.1998. Din august 1998 pâna în decembrie 1999 a activat ca vicar în Parohia din Gheraiesti - Neamt.

Începând cu data de 1 februarie, Parohia din Faraoani are un nou vicar. Este vorba despre Pr. Carmil Fartade (din Luizi-Calugara). Dupa sfintirea preoteasca primita în 1997 a activat ca vicar în Parohia "Sf. Tereza a Pruncului Isus" din Roman.

Tot din data de 1 februarie, Pr. Victor Osolos (din Oituz), care, din 1998, când a fost sfintit preot, pâna acum a activat ca vicar în Parohia din Margineni, a fost transferat ca vicar în Parohia din Iugani.

A trecut la Domnul
Sâmbata, 29 ianuarie 2000, Domnul a coborât în Poiana Micului si l-a chemat pe Pr. Andrei Ghergut în odihna sa vesnica. A fost înmormântat marti, 1 februarie, la Oituz, în prezenta Preasfintitului Petru Gherghel, Episcop de Iasi, a numerosi preoti si credinciosi. Pr. Ghergut s-a nascut în ziua de 17 octombrie 1916 în satul Cleja. Pregatirea pentru sfânta Preotie a început-o în Seminarul din Iasi si a terminat-o la Roma la Colegiul "De Propaganda Fide" în 1939. În ziua de 3 iunie a aceluiasi an a fost hirotonit preot, dupa care a activat ca vicar în Parohiile din Pustiana, Valea Seaca si Valeni, si ca paroh în Valea seaca. Între 1949 si 1951 a gustat amarul închisorilor comuniste. Dupa eliberare a fost vicar la Oituz pâna în anul 1960. Din acest an si pâna în 1970 a predat teologia morala si Istoria Bisericii la Seminarul din Iasi. Între anii 1970 - 1977 a activat ca vicar în parohiile din Radauti, Gheraiesti, Tamaseni, Oituz si ca vicar general al Mons. Petru Plesca. Dupa moartea episcopului Plesca a condus Dieceza de Iasi ca Ordinarius substitutus. Dupa iesirea la pensie (1978) a activat la Mogosesti-Siret si Oituz. Ultimele luni din viata si le-a petrecut la Bacau, în Parohia "Sf. Nicolae", unde a fost numit confesor extraordinar. Sa se odihneasca în pace!

STIRI DIN VIATA BISERICII

Unitate! Unitate!
Aproximativ 35 de Biserici si comunitati crestine au fost prezente, prin reprezentantii lor, la celebrarea deschiderii Portii sfinte a bazilicii Sfântul Paul din afara zidurilor (unde ne spune traditia ca a fost înmormântat Sf. Paul) de catre Sfântul Parinte Papa Ioan Paul al II-lea. A fost prima oara când deschiderea unei Porti sfinte a fost facuta în cadrul unei celebrari ecumenice. În cadrul discursului pe care Sfântul Parinte Papa l-a tinut cu acest prilej, abatându-se de la textul pregatit dinainte, a amintit de impresia puternica pe care i-a lasat-o vizita pe care a facut-o anul trecut la Bucuresti si mai ales strigatul izbucnit spontan din pieptul sutelor de mii de participanti la Sfânta Liturghie catolica de la Podu Izvor: Unitate! Unitate!

Anul nou 2000 în Kenya
Departe de tara si de cei dragi, departe de colindele si colacii românesti, Pr. Pavel Chelaru si Pr. Eugen Blaj, plecati cu câteva luni în urma ca misionari, au trecut pragul anului 2000 în stil kenyan. Astfel, în noaptea în care omenirea trecea dintr-un an în altul, ei au pasit peste linia ecuatoriala, apoi au recitat Sfântul Rozariu împreuna cu credinciosii din Nyahururu, au urmarit pe ecran mare deschiderea portii jubiliare de catre Sfântul Parinte Papa Ioan Paul al II-lea, iar în jurul orei 24.00 au participat la o Sf. Liturghie de aproximativ 2 ore, celebrata cu participarea efectiva a copiilor si tinerilor care au cântat si au dansat ritual asa cum numai africanii stiu sa o faca, îmbinând trairea spirituala profunda cu manifestarea folclorica.

Back ] Home ] Up ]