Kolping, de ce nu? - Iuliana Cosa

Kolping – de ce nu?

Fericitul Adolf Kolping spunea: “Sa faci tot ce-I mai bun in jurul tau si-n lume va fi in curand mai bine”. 420.000 de membrii Kolping formeaza impreuna o comunitate raspandita in intreaga lume. Miscarea Kolping este activa in 52 de tari din 5 continente, iar 28 de tari este infiintata o organizatie centrala, in celelalte functionand sub forma unor grupe sau asociatii. Foarte important este caracterul democrativ in care au loc alegerile organelor de conducere la fiecare nivel.

Sediul Miscarii Internationale Kolping se afla la Köln, in Germania, langa Biserica Minoritilor, in care Adolph Kolping a fost hirotonit preot la 13 aprilie 1845. Tot in aceasta biserica se afla mormantul lui Adolph Kolping, care s-a stins din viata la 4 decembrie 1865. Prima Familie Kolping a fost infiintata in 1846 si se numea pe atunci “Asociatia calfelor”.

Prima Familie Kolping din Romania a fost infiintata la 2 februarie 1859, de fapt prima Asociatie de Calfe, care dupa primul razboi mondial a cunoscut o raspandire crescanda. Astfel, cu sprijinul membrilor Miscarii Internationale Kolping s-au putut realiza sub diferite aspecte programul de pregatire si formare profesionala, proiecte economice cu sprijin financiar si material cat si diferite seminarii.

Acestea au rolul de a stimula initiativele la locul de munca, preluarea responsabilitatilor la scoala, in societate sau in cadrul Bisericii.

La Bacau, Familia Kolping a avut succes atat in latura economica (Service Auto Kolping din Izvoare) cat si in cea a intensificarii relatiilor intre celelalte Familii Kolping din Moldova.

Astfel, la sfarsitul lunii august a avut loc Festivalul Kolping din Moldova, unde participantii, indiferent de varsta au avut posibilitatea sa-si cunoasca fratii din alte comunitati si s-au intrecut in cele mai hazlii programe distractive.

La Bacau ne putem bucura ca 35 de membrii au preluat stafeta transmisa de Fericitul Adolf Kolping intalnindu-se lunar, iar grupa noua de tineret incearca sa-si faca cunoscuta activitatea.

Iuliana Cosa