Stiri

Sfantul Parinte in Romania

Incepand din luna octombrie, a.c., in aula “Sfanta Tereza a Pruncului Isus” si in holul Parohiei “Sfantul Nicolae” poate fi vizitata o expozitie de fotografii si articole aparute in presa internationala in timpul vizitei pe care Sfantul Parinte Papa Ioan Paul al II-lea a facut-o in tara noastra in luna mai a acestui an. Vizitand-o avem ocazia sa retraim acele clipe cu adevarat binecuvantate atat pentru credinciosii catolici de pe plaiurile mioritice, cat si pentru intreaga tara. Mentionam ca fotografiile pot fi comandate la biroul parohial.

Armata si Biserica

In ziua de 25 octombrie, a avut loc in sala Independentei din Muzeul Judetean de Istorie “Iulian Antonescu” din Bacau un simpozion cu tema: “Asistenta religioasa in armata romana in pragul mileniului III”. Toti vorbitorii au scos in evidenta reintroducerea asistentei religioase in armata romana, asistenta intrerupta de la stabilirea regimului comunist in 1948. Prezenta preotilor-militari este o preocupare deosebita a Episcopului nostru, Mons. Petru Gherghel, care a evidentiat in mesajul transmis in ziua de 14 septembrie, cu ocazia vernisajului expozitiei “Armata si Biserica. Traditie si actualitate”, mesaj reluat in cadrul simpozionului de Parintele Decan Stefan Erdes, motivul fiind evident: soldatii, aflati inca la o varsta “critica”, au nevoie continua de un preot care sa ii anime, sa ii sustina din punct de vedere moral si catehetic, pentru ca, se stie, armata este pentru multi tineri o grea incercare pentru suflet.

Exercitii spirituale

“Samariteanul milostiv” este tema exercitiilor spirituale tinute in zilele de 28-30 octombrie de Pr. Vincentiu Burlacu membrilor Caritas-ului parohial din Parohia “Sfantul Nicolae” Bacau. Aceasta mica asociatie de credinciosi se ocupa de actiunile caritative ale parohiei, incercand sa fie samaritani milostivi pentru toti credinciosii nevoiasi din orasul nostru atat prin munca lor voluntara in favoarea celor saraci cat si prin distribuirea de ajutoare venite fie de la credinciosi binevoitori din comunitate, fie de la institutii caritative din tara sau strainatate.