Cristos, Regele universului

Cristos, Regele Universului

“Imparatia Sa este o imparatie vesnica si toti imparatii Il vor sluji. El va sedea , va domni si va anunta pacea lumii”.

In sarbatoarea Cristos, Regele universului rasuna aceste cuvinte care pun in evidenta importanta imparatiei unui rege, care este Cristos, a carui imparatie este profund legata de jertfirea sa pentru rascumpararea oamenilor.

“Vrednic este Mielul care a fost injunghiat sa primeasca puterea, bogatia, intelepciunea, taria si cinstea; Lui sa-I fie slava si putere in vecii vecilor”.

Sfantul Paul scoate in evidenta titlurile care il fac pe Cristos Regele tuturor regilor: “El este imaginea Dumnezeului nevazut, primul nascut dintre toate creaturile, deoarece in El au fost create toate lucrurile, cele vazute si cele nevazute, in cer si pe pamant… Este Capul trupului, adica al Bisericii… Prin el au fost impacate la Dumnezeu toate lucrurile, facand pace prin Sangele Sau… El este Regele nostru” (cf. Coloseni 1, 12-20).

Motivul divinitatii sale este si motivul Intruparii, care l-a facut Capul intregii lumi si chiar motivul Patimirii sale, prin a carui mijlocire a cucerit sufletele noastre, care ii apartineau, cu pretul Sangelui Sau.

Isus este Regele nostru, in sensul cel mai bogat al cuvantului: ne-a creat, ne-a rascumparat, ne-a insufletit cu harul sau, ne hraneste cu Trupul si cu Sangele sau, ne conduce cu iubirea sa si, prin iubirea sa, ne atrage la el.

“O, Isuse, demn de dragoste, Isuse, Rascumparatorul, Salvatorul, Mirele, Invatatorul si modelul meu. Reinnoiesc astazi consacrarea persoanei mele, invocandu-te ca sa stapanesti intreaga mea fiinta.

Tu sa fii Stapanul mintii si al intelepciunii mele, al vointei, al sensibilitatii mele, vreau ca totul sa ti se supuna, invitandu-te sa domnesti in mine”.

Sa-l lasam s domneasca in noi, pentru ca acest Rege nu a cucerit imparatia cu bani sau cu putere, ci s-a jertfit si s-a dat pe sine insusi ca toti sa aiba parte de imparatia sa. Este o imparatie gratuita pentru toti: saraci, schiopi, orbi, pentru toti cei care nu sunt iubiti de nimeni. El este Cristos, Unicul Rege care iubeste pe toti, neasteptand nimic in schimb.

Pr. Gabriele, O.C.D., Intimita divina