Pagina copiilor

Dedicatii Preasfintei Fecioare Maria

Bate la usa fiecaruia din noi luna octombrie, luna inchinata Preasfantului Rozariu. In aceasta luna suntem obligati sa rostim in fiecare zi Sfantul Rozariu.

Dar ce este Rozariul? Este o rugaciune prin care cinstim cincisprezece din cele mai insemnate mistere ale vietii, Patimi si Slavei lui Isus Cristos si ale Sfintei Fecioare. Aceasta rugaciune este raspandita de Sf. Dominic tocmai in acelasi scop. Rugaciunea Rozariului consta in impletirea unei coroane de roze spirituale prin recitarea a 15 decade formate din cate un Tatal Nostru si 10 Bucura-te Marie si, in incheiere, Slava Tatalui.

Siragul de margele este foarte vechi. Asa cum am mai spus este raspandit de Sf. Dominic deoarece Maica Domnului i s-a aratat lui si i-a propus acest lucru, promitandu-i si explicandu-i ca recitarea “cu pietate” a Sfantului Rozariu va fi o arma foarte puternica impotriva tuturor relelor. El este “un breviar al credinciosilor, un izvor de inaltare individuala si in viata de familie”.

Iata cat de important este sa recitam zilnic Sfantul Rozariu. Daca nu am facut-o pana acum, sa ne luam hotararea ca macar in luna octombrie Sfantul Rozariu sa nu ne lipseasca din mainile noastre.

Regina Preasfantului Rozariu, roaga-te pentru noi!

In Paradis, sunt sigura!

Mons. Dupanloup povestea ca, pregatind copiii pentru Prima Sfanta Impartasanie, le recomanda intotdeauna sa recite deseori Rozariul. Intr-o zi a fost chemat la patul unei tinere muribunde, care l-a primit zambind si perfect resemnata. A primit Sfintele Sacramente si apoi:
- Monseniore, voi merge in Paradis?
- Sper acest lucru si ti-l doresc.
- Sa stiti ca eu sunt sigura ca voi merge.
- De unde iti vine aceasta siguranta? – a intrebat mirat Monseniorul. Tanara i-a povestit ca, cu zece ani inainte a fost pregatita de el pentru Prima Sfanta Impartasanie. Urmand indemnul lui, ea de zece ani recita in fiecare zi coroana celor cincizeci de Bucura-te, Marie.
- Aceasta rugaciune adresata Mariei, i-a spus, acum imi da o mare siguranta si pace.
Si a murit zambind mortii.

Sfantul Rozariu

Frumoasa rugaciune
Inchinata Preacuratei
Nimeni nu ar trebui sa o uite.
Toti o inima si un gand,
Uniti sa fim sub el,
Lauda sa-i dam Mariei.

Rostind mereu in gand si-n cant:
O, Maica Preacurata,
Ziua si noaptea nu te vom uita,
Asteptand indurari de la tine,
Iubirea sa ne-o arati, iar
Uitarea sa nu ne cuprinda.

Concursul copiilor isteti

A reinceput scoala si, o data cu ea a crescut si spiritul de concurenta intre voi. Si este normal atata timp cat fiecare copil trebuie sa dovedeasca intotdeauna ca este cel mai bun. Asteptam de acum o participare si mai numeroasa la acest concurs menit sa ii faca cunoscuti pe cei mai “isteti” dintre voi.

Poetul lunii a fost desemnata

Ionelia Argatu

a carei poezie dedicata Sfantului Rozariu o puteti citi in aceasta pagina. O asteptam pentru a-i inmana premiul.
Luna aceasta va invitam sa recunoasteti si sa povestiti episodul biblic la care se refera imaginea alaturata. Asteptam raspunsurile voastre pe adresa redactiei, pana pe data de 25 octombrie.