Mons. Aurel Perca - Episcop auxiliar de Iasi

Mons. Aurel Perca – Episcop Auxiliar de Iasi

Bucurie dupa bucurie

In ziua de 29 septembrie, la ora 1300, a fost data publicitatii numirea Monseniorului Aurel Perca, actualmente Vicar General, ca Episcop Auxiliar de Iasi.

Dupa ce in luna mai am avut marea bucurie de a-l avea in tara noastra, in mijlocul nostru, pe Sfântul Parinte Papa Ioan Paul al II-lea, fara indoiala cel mai mare eveniment al anului pentru toti credinciosii catolici din România, aceasta numire este a doua mare bucurie pentru toti catolicii din Dieceza de Iasi. Bucuria este si mai mare pentru credinciosii din Bacau, pentru ca Mons. Aurel Perca a lucrat ca vicar parohial in orasul nostru.

Mons. Aurel Perca s-a nascut la 15 august 1951 in Sabaoani (Neamt). In 1979 a fost sfintit Preot si numit ca vicar parohial in comunitatea din Bacau, unde a activat timp de trei ani. Dupa studiile facute la Roma, terminate cu diploma de Licenta in Teologia Morala, intors in tara, a activat ca profesor la Institutul Teologic din Iasi, unde a fost si Rector timp de cinci ani. Din 1994 este Vicar General al Episcopului nostru de Iasi, Preasfintitul Petru Gherghel.

Mons. Aurel Perca va primi consacrarea episcopala in ziua de 8 decembrie. Ca Episcop Auxiliar el il va ajuta pe Preasfintitul Petru Gherghel in pastorirea Diecezei noastre.

Il felicitam din toata inima si ii uram mult succes in activitatea pe care o va avea de desfasurat. Si, intrucât este nascut intr-o sarbatoare a Sfintei Fecioare Maria (Adormirea Maicii Domnului) si va fi consacrat episcop, peste doua luni, tot intr-o sarbatoare a ei (Neprihanita Zamislire), il incredintam Mamei noastre ceresti, mai ales in aceasta luna a Rozariului, pentru a-l tine sub mantia ei ocrotitoare si a-l ajuta in noua si dificila misiune pe care Bunul Dumnezeu si Sfânta Biserica i-o incredinteaza in Dieceza noastra.