La ceas aniversar

Cu binecuvantarea noastra arhiereasca (Iasi, 1 octombrie 1999)

La aparitia celui de al 50-lea numar al publicatiei comunitatii din Bacau, “Biserica si viata”, transmitem tuturor celor care o pregatesc, care o tiparesc si o difuzeaza, precum si tuturor celor care o primesc si o citesc, binecuvantarea noastra arhiereasca si pretuirea noastra parinteasca.

Viata crestinului trebuie sa fie icoana fiilor si fiicelor lui Dumnezeu care au menirea sa construiasca o lume mai buna li mai dreapta si sa fie pentru toti oamenii un semn de speranta si de inaltare.

Dumnezeu cel Vesnic, Parintele nostru ceresc, sa va umple inima de bucurie si dragoste in Anul de Gratie al Tatalui, 1999.

+ Petru Gherghel, Episcop de Iasi

La ceas aniversar

In aceasta luna redactia publicatiei lunare “Biserica si viata” este in sarbatoare. Si aceasta in primul rand pentru ca noua ei serie a ajuns la un numar care poate fi numit jubiliar, numarul 50, iar in al doilea rand pentru ca la 31 octombrie sarbatorim Ziua Presei Catolice la nivel diecezan.

Presa este prima putere a secolului. Ea poate sa se transforme in arma cea mai ucigatoare impotriva adevarului. Trebuie sa o «botezam», sa o facem crestina si sa o folosim ca mijloc de apostolat pentru a reinnoi totul in Cristos”. Desi aceste cuvinte au fost rostite cu un secol in urma de Sf. Leonard Murialdo, ele isi pastreaza si acum actualitatea. Este suficient sa urmarim cata degradare este prezenta in presa laica si cat de mult afecteaza ea modul de gandire al oamenilor de astazi, pentru a avea un motiv in plus sa ne bucuram ca prin activitatea noastra aducem aduce o raza de lumina cereasca in labirintul presei contemporane, un punct de vedere crestinesc asupra evenimentelor cu care ne intalnim la fiecare pas. De altfel, acesta este si motivul pentru care publicatia noastra poarta numele de “Biserica si viata”.

Este momentul sa ne aducem aminte cu recunostinta de Pr. Stefan Erdes, initiatorul acestei publicatii, precum si de toate persoanele, preoti, tineri, adulti, care prin eforturile lor spirituale si materiale au facut ca aceasta publicatie sa continue sa apara, uneori in conditii destul de dificile.

Prinosul nostru de recunostinta este unit cu dorinta noastra de a face ca publicatia sa isi atinga scopurile, adica sa isi pastreze atentia mereu treaza la nevoile spirituale ale credinciosilor de toate varstele, aducand o mica contributie la formarea si informarea credinciosilor din Bacau.

Redactia